2015 Members by Name

Anaya, Sally JaneTextile (Basketry, sculpture)
Functional Art (Baskets, vessels)
Jewelry (Woven, beaded)
Anderson, Lynda MeurkMultimedia (Painting, drawing, printing, beading)
Printmaking (Monotype with collage and painting)
Sculpture (Found art using wood, medals, textiles)
Textile (Felt making and textile dyeing)
Anderson, TJ Other Media (Wood bowls, platters, etc)
Sculpture (Lathe turned wood sculptures)
Functional Art (Functional wood pieces, ie bowls)
Austin, Leslie Ceramics
Behnke, Jean CPrintmaking
Drawing
Sculpture
Bingham, Nancy Honorary Member
Ceramics (Functional stoneware)
Sculpture (Clay sculpture)
Painting (Water color and acrylic)
Bladt, Ralph Painting (Plein air watercolor painting)
Drawing (Watercolor and chalk figurative)
Bronstein, Maxine Textile (Knitted and felted clothing, hand-dyed yarn)
Brooks Mixed Media (2d and 3d using paper, fabric, paint, wax, found objects)
Textile (Clothes, accessories,purses "collaged", up-cycled)
Jewelry (Necklaces and bracelets)
Other Media (Hand spun yarn. free-form crochet)
Buchanan, Tamara Sculpture (Hand carved stone sculpture)
Photography
Drawing
Buffum, Wendy Painting
Carter, Christi Photography
Carter, Stephen NicolasCeramics (Maiolica, terra cotta)
Sculpture (Wood carving, country artifacts)
Cavanagh, Peter RPhotography (Wildlife and travel)
Cross, Mary BywaterTextile (Woolen quilts)
Ellestad, Bruce Honorary Member
Garcia, Martha Glass (Stained glass)
Gladstone, Heather WPhotography
Goode, Colin Painting (Oil/acrylic landscapes)
Other Media (Iconography)
Graville, Iris Paper (Hand-bound journals; hand-built boxes)
Other Media (Creative nonfiction)
Hall, Ron Honorary Member
Hanks, Jeffrey Ceramics (Functional & decorative stoneware & porcelain)
Functional Art (Pottery)
Harrison, Robert S.Photography
Hasbrouck, Donna JoyFunctional Art (Stone masonry)
Hatch, Scott Photography
Hattman, Karen Honorary Member
Painting (Watercolor)
Sculpture (Clay and wood)
Hayward, Debbie Textile (Handwoven scarves, shawls, blankets, rugs, Lopez wool)
Hill, Steven RPainting (Pastels, watercolors and oils for plein air landscape paintings)
Drawing (All mediums - landscape, portrait and figurative works)
Hoffman, Shannon MelialaniGlass (Beach glass jewelry)
Jewelry (Stone collection cut from raw rock, shaped and polished)
Hopper, Eric Photography
Video
Horn, Steve Photography
Jael, Brenna Illustration (Illustration & sequential art)
Painting (Signs & murals)
Functional Art (Papercrafting)
Paper (Traditional and repurposed bookbinding)
James, Colleen Sculpture (Bronze, porcelain, paper)
Jewelry (Cameos, silk ribbon, leather and beads)
Johnson, Jonelle Printmaking
Painting
Karp, Michael Sculpture (Stone)
Kelts, Randolph (Randy)Painting (Watercolor, gouache, acrylic)
Mixed Media (Monotype, drawings, collage)
Printmaking (Monotype, monoprint, intaglio, relief)
Koenig, Linda AnnePhotography (Used i-pad camera)
Mixed Media (Assemblage)
Painting (Watercolor)
Kuentzel, Peter Sculpture (Ceramics)
Drawing
Langford, Lane Painting (Acrylic on panel)
Luckhurst, Marie Painting (Watercolor)
Other Media (Mask making)
Lukahnovich, Lydia Ceramics
Functional Art
Malay, Christa Honorary Member
Painting (Pastels,watercolors,oils)
Printmaking (Etchings,serigraphs)
Graphic Design (Logos, posters)
Illustration (Drawings, cartoons, caricatures)
Maren, Aurore MoursundPainting (Oils, watercolor)
Glass (Sculpture and windows)
Photography (Genus loci)
Marshall, Terry Sculpture (Mixed media paper mache)
Paper (Collage)
Painting (Watercolor)
McCauley, Amanda SummersOther Media (Pressed flowers)
Mixed Media
Graphic Design
Paper
McLeland, Jules KathrynJewelry
Metcalf, Sheila Textile (Artisan hand woven and dyed apparel)
Mino, Barbara Painting (Watercolor, oil, pastel)
Sculpture (Clay)
Drawing (Pencil, charcoal, pen/ink)
Moore, John Sculpture (Metal work)
Moore, Sally Textile (Printing and designing)
Other Media (Metal art and garden)
Morris, Daphne Painting (Watercolor)
Mixed Media (Mini dioramas)
Illustration (Botanical)
Morris, Laura J.Ceramics (Mainly functional)
Neece, Ginny Painting (Pastels)
Nepom, Barbara Textile
Norman, Ron Sculpture (New and recycled metals)
O'Daugherty, Diana Textile (Imagination, design, construction!)
Paige, Linnea Arntson
Palmisani, Nikyta Multimedia
Mixed Media
Sculpture
Painting
Poza, Karen Jewelry (Cold wire work, soldering, and fine silver fusing)
Preston, Molly Painting (Oil)
Proctor, Robert Painting (Watercolor and oil)
Reed, Emily
Roundy, Suzanne Mixed Media (Paper collage & found object assemblage)
Photography (Travel & food)
Roush, Natalie Painting
Roush, Terri Glass (Fused glass bowls, functional tableware, cast obects)
Rust, Julia Painting
Rust, Michael Painting
Printmaking
Sculpture
Ryan, Dennis MichaelOther Media (Architecture, interior design)
Functional Art (Furniture)
Sculpture (Clay, wood, metal, stone)
Painting (Watercolor)
Ryan, Meg Other Media (Mild steel sculpture, galvanized plant containers)
Mixed Media
Savage, Patie Painting (Oil painting on canvas)
Glass (Fused glass plates, platters and bowls)
Ceramics (Clay animals)
Scilipoti, Jan Honorary Member
Textile
Scott, Kate Painting (Oil, water color, oil pastel)
Drawing (Prisma color, pen and ink, graphite)
Printmaking (Etchings, art prints of originals)
Graphic Design (Logos, letter heads, posters)
Scriver, Summer MoonPhotography
Singer, Richard Honorary Member
Painting (Watercolor)
Mixed Media (Painting and photography)
Other Media (Island boxes with 2d and 3d media)
Smith, Sylvia ChesleyPainting
Sculpture
Snowden, Sarah Painting (Overglaze paints kiln fired on porcelain)
Spunar, SuZan Photography
Sundquist, Jan Drawing (Charcoal and graphite, pastel)
Painting (Some watercolor & acrylic)
Taylor, Lori Mixed Media (Functional and decorative mosaic using glass, stone and other)
Thomas, Joan Painting (Watercolor)
Vandervelde, Ann Painting (Acrylic and paper on canvas)
Vorobik, Linda AnnIllustration (Botanical art)
Textile (Hand-painted silk scarves)
Painting (Botanical watercolors)
Drawing (Botanical drawings in pencil, ink)
Waerness, Raiti Honorary Member
Ward, Jane
Westervelt, Lisa Textile (Woolwares)
Whirledge Karp, Anne Honorary Member
Painting (Watercolor, pastel)
Printmaking (Wood cuts)
Photography
Wilson, Cathleen JPhotography
Yang, Janet Jewelry
Textile
Mixed Media
Paper